postheadericon Kopytka, ziemniaki i dodatki do obiadów

Jadłospis rozwijającego się i rosnącego w szybkim tempie dziecka powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dlatego powinien być on urozmaicony. Nie może w nim zabraknąć nabiału, mięsa, owoców i warzyw w różnych postaciach, np. zdrowych zup, ale także węglowodanów, których źródłem jest zarówno pieczywo, jak i ziemniaki, kasze czy różne wyroby z mąki. Zapewnią one nie tylko energię dla ciekawego świata malucha, ale także wiele witamin i soli mineralnych.

Pieczywo zwykle podajemy maluchom na śniadanie lub kolację, ziemniaki są natomiast doskonałym dodatkiem do obiadów z mięsem. Są one bogate w sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, ale również witaminy K, B1, B2, B6, C, ponadto biotynę, fruktozę, sacharozę i skrobię. Możemy podawać maluchom ziemniaczki gotowane z wody, jako pure ziemniaczane lub w postaci placuszków ziemniaczanych. Dzieci zazwyczaj przepadają również za frytkami, jednak nie należy podawać im ich zbyt często. Niemowlakom nie należy ponadto podawać młodych ziemniaków, ze względu na wysoką zawartość solaniny.

Z ziemniaków i mąki można przygotować także kopytka, które są także doskonałym dodatkiem do obiadów, podobnie jak kluski śląskie. Kopytka przygotowujemy jednak z maki pszennej, natomiast do klusek dodajemy mąka ziemniaczaną. Inne mączne dania to różnorodne makarony, które nie tylko możemy dodawać do zup, ale podawać także z sosami mięsno-warzywnymi.

Niezwykle wartościowym dodatkiem do dziecięcych obiadków jest ryż, szczególnie brązowy, a także różnorodne kasze, np. kasza gryczana, jęczmienna, jaglana czy kaszka manna, ponieważ zawierają cenne minerały, witaminy i błonnik, dlatego powinny być spożywane niemalże codziennie. Możemy podawać je maluchom w postaci gołąbków, dodawać do zup, a kaszka manna gotowana na mleku będzie doskonale smakować z owocami.