postheadericon Zdrowe posiłki dla niemowlaka

Dziecko w okresie niemowlęcym, a więc do pierwszego roku życia, wymaga szczególnego żywienia, gdyż to właśnie w tym okresie życia wprowadzamy do diety coraz to nowsze składniki. Według zaleceń lekarzy podstawą żywienia w okresie pierwszych miesięcy życia powinno być mleko matki, które jest dla dziecka najzdrowsze – żaden preparat mlekozastępczy nie został bowiem do tej pory tak zmodyfikowany, aby posiadał dokładnie te same właściwości co pokarm kobiecy. Jednakże dietę dziecka pięciomiesięcznego można już stopniowo rozszerzać, a wręcz należy, gdy maluch ma pół roczku.

W piątym miesiącu życia, gdy dziecko jest karmione sztucznie, można podawać mu już dania z dyni, marchewki i jabłka lub ziemniaka, ale także produkty zbożowe, takie jak ryż biały lub brązowy, kaszka kukurydziana, kasza ryżowa lub mąka kukurydziana. Menu dziecka, które ukończyło pół roku jest już natomiast znacznie bogatsze. Nie tylko można mu podawać wiele warzyw, np. brokuły, kalafior, cukinię, kapustę i brukselkę, fasolkę szparagową, zielony groszek, ale także mięso jagnięce, z kurczaka i indyka, mięso z królika oraz ryby. Z owoców oprócz jabłka, można wprowadzić również czarne jagody oraz dziką różę. Jeśli pragniemy przygotowywać swojemu maluchowi potrawy samodzielnie, musimy dobrze wiedzieć, co można podawać dziecku, a z czym trzeba jeszcze poczekać. O wiele łatwiej jest natomiast podawać dziecku gotowe dania ze słoiczków, przeznaczonych dla dzieci w konkretnym wieku, np. indyk w pomidorach z warzywami dla dzieci od 7 miesiąca.

Dziecko, które ukończyło 9 miesięcy, może już jeść większość produktów, dlatego przygotowanie dania dla niego będzie znacznie prostsze. Możemy przygotować maluchowi kaszę jaglana z gotowanymi jabłkami, jagnięcinę z kaszą lub gotowana cukinię z ziołami. 10-miesięcznemu niemowlakowi możemy przygotować kapuśniak, pulpety cielęce z kaszą manną czy płatki owsiane z suszonymi owocami. Jak widać, menu niemowlaka wcale nie musi, a nawet nie powinno być nudne.